Genetik Anomaliler ve Down Sendromu Nedir?

Genetik anomaliler, bireylerin kromozom veya gen yapısında meydana gelen anormalliklerdir. Genetik anomaliler, doğuştan veya sonradan gelişebilir. Genetik anomaliler, bireylerin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerini etkileyebilir. Genetik anomalilerin nedenleri, genetik mutasyonlar, çevresel faktörler, akraba evliliği, yaşlı anne-babalık gibi faktörler olabilir.

Down sendromu, en sık görülen genetik anomalilerden biridir. Down sendromu, bireylerin 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom bulunmasıdır. Bu nedenle, Down sendromuna trizomi 21 de denir. Down sendromu, bireylerin tipik yüz görünümü, zeka geriliği, konjenital kalp hastalığı, bağışıklık sistemi zayıflığı, tiroid problemleri, Alzheimer hastalığı gibi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Genetik Anomaliler ve Down Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Genetik anomaliler ve Down sendromu, tedavi edilebilen bir hastalık değil, bir farklılıktır. Bu nedenle, tedavi yerine, bireylerin yaşam kalitesini artırmak, gelişimlerini desteklemek, sağlık sorunlarını önlemek veya azaltmak için rehabilitasyon hizmetleri verilir.

Rehabilitasyon hizmetleri, bireylerin ihtiyaçlarına, güçlü ve zayıf yönlerine, ilgi alanlarına, motivasyonlarına göre bireyselleştirilir. Rehabilitasyon hizmetleri, bireylerin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal becerilerini geliştirmeyi, bağımsız yaşam becerilerini kazanmalarını, topluma uyum sağlamalarını, eğitim ve iş hayatına katılmalarını amaçlar.

Rehabilitasyon hizmetleri, multidisipliner bir ekip tarafından verilir. Bu ekip, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, çocuk genetik uzmanı, çocuk psikiyatristi, psikolog, fizyoterapist, ergoterapist, konuşma terapisti, özel eğitim öğretmeni, sosyal hizmet uzmanı, aile danışmanı gibi uzmanlardan oluşur.

Çınar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi

Pendik Rehabilitasyon Merkezi’mizde, genetik anomalileri ve Down sendromu olan bireylere, alanında uzman, deneyimli, güncel ve etik çalışan bir ekip tarafından kaliteli ve etkili bir hizmet sunmaktadır. Merkezimizde, her yaş grubundan bireye, bireysel ve grup halinde rehabilitasyon hizmetleri uygulanmaktadır.

Merkezimizde, genetik anomalileri ve Down sendromu olan bireylere yönelik olarak aşağıdaki hizmetler verilmektedir:

 • Genetik danışmanlık

 • Fizik tedavi ve rehabilitasyon

 • Özel eğitim

 • Konuşma terapisi

 • Ergoterapi

 • Psikolojik danışmanlık

 • Aile eğitimi ve destek

 • Okul ve işyeri ziyaretleri

 • Tamamlayıcı tedavi yöntemleri

Merkezimizde, genetik anomalileri ve Down sendromu olan bireylerin ihtiyaçlarına göre bireyselleştirilmiş bir rehabilitasyon planı hazırlanmaktadır. Bu plan, bireyin güçlü ve zayıf yönleri, ilgi alanları, motivasyonu, öğrenme stili, aile ve çevre desteği gibi faktörler göz önünde bulundurularak oluşturulmaktadır.

Merkezimizde, genetik anomalileri ve Down sendromu olan bireylerin gelişimini takip eden ve gerektiğinde güncelleyen değerlendirme ve raporlama sistemimiz bulunmaktadır. Bireyin aile ve çevresiyle işbirliği içinde çalışan, eğitim ve danışmanlık veren hizmet anlayışımız vardır. Bireyin okul ve işyeri ortamlarına uyumunu sağlamak için ziyaret ve rehberlik hizmetlerimiz mevcuttur. Bireyin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal becerilerini desteklemek için tamamlayıcı tedavi yöntemlerimiz sunulmaktadır.

Neden Bizi Seçmelisiniz?

Pendik Rehabilitasyon Merkezi olarak, genetik anomalileri ve Down sendromu olan bireylere, aşağıdaki nedenlerle bizi tercih etmelerini öneriyoruz:

 • Alanında uzman, deneyimli, güncel ve etik çalışan bir ekip

 • Birey merkezli, bütüncül, bilimsel ve yaratıcı bir yaklaşım

 • Her bireye özel olarak hazırlanan rehabilitasyon planları

 • Bireyin gelişimini takip eden ve gerektiğinde güncelleyen değerlendirme ve raporlama sistemi

 • Bireyin aile ve çevresiyle işbirliği içinde çalışan, eğitim ve danışmanlık veren hizmet anlayışı

 • Bireyin okul ve işyeri ortamlarına uyumunu sağlamak için ziyaret ve rehberlik hizmetleri

 • Bireyin fiziksel, zihinsel, duygusal ve sosyal becerilerini desteklemek için tamamlayıcı tedavi yöntemleri

 • Modern, konforlu, hijyenik ve ulaşımı kolay merkezimiz

 • %100 Devlet desteği (uyumluluk sorgulaması için bizimle iletişime geçebilirsiniz)

Siz de genetik anomalileri ve Down sendromu olan kendiniz veya sevdikleriniz için profesyonel bir destek arıyorsanız, Pendik Rehabilitasyon Merkezi olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yaparak, genetik anomalileri ve Down sendromu ile ilgili detaylı bilgi vereceğiz. Sizin için en uygun rehabilitasyon programını birlikte planlayarak, gelişiminize yardımcı olacağız.

Arkadaşınla Paylaş!

Sağlıklı Eğitimin Keyfi Çınar Rehabilitasyon'la Çıkar

Seni de aramızda görmek isteriz.